„​Jeden otec je víc než sto učitelů.“

George Herbert

Životopis

Tomáš Dolejš

Narozen 4.11.1974 v průmyslovém Sokolově, žije a tvoří v lázeňských Karlových Varech.

 

Rád vzpomíná na dětství a první setkání s kovem díky otci zámečníkovi. Na vzdělávání ve školních lavicích by raději zapomněl. V jednom ze svých zaměstnání se naučil co je obchod. V dalším co je to rock and roll. Došel k závěru, že všude dobře, u kovu nejlépe. Při práci pro nejmenovaného architekta zjistil, že interiéry by mohl nejen realizovat podle návrhu, ale sám je navrhnout. A vytvořil první interiér Jazz klubu W v Karlových Varech.

 

Velkou výzvou se pro Tomáše stala přestavba jednoho z nejstarších a nejznámějších klubů v Čechách — karlovarská Propaganda se změnila na Rotes Berlin. Tomáš pod štukovaný strop zavěsil kovovou Elsu — berlínského anděla — svého prvního svařence, ocelovou sochu. Od té doby vytvořil návrhy pro rockový bar i restauraci, skate shop i moderní kavárnu. Jeho sochy již zdobí také soukromé interiéry. 

 

Při své umělecké kovové tvorbě sice důvěřuje osvědčeným postupům, ale nejvíc ho baví vymýšlet nové. Své svařence lakuje i nechává záměrně zreznout. Baví ho pracovat na živých i neživých tématech, a tak již byly stvořeny celé postavy nebo ruka či obličej, ale také hodiny, lampy, letadlo nebo horkovzdušný balón. Má za sebou výstavu s akademickou malířkou Alenou Antonovou a několik slavnostních odhalení soch, které ocenili především návštěvníci galerie Drahomíra. On sám se podílel na ocenění vítězů závodů horských kol Prague Downtown a BigMat KV Downtown, pro které vytvořil trofeje. S kovem pracuje, baví se a žije. Neusíná na vavřínech a snaží se své obzory stále rozšiřovat, naposledy koncem léta 2016 na uměleckém sympoziu EUROPA-SYMPOSIUM-THURNAU v Německu, kde vytvořil svůj objekt „moje zpověď“ mezi patnácti umělci z Německa, Itálie a Čech. 

 

Přestože to vypadá, že Tomášův život kov zaplnil beze zbytku, není to pravda. Protipól k možná trochu chladné a minimalistické kráse kovu tvoří jeho trio hnědovlasých horkokrevných děvčat, které má doma. Namísto svařování, broušení, ohýbání, či ponechání rzi jsou však jeho dámy zahrnovány laskavými pohledy, něžnými doteky v jeho chlapské ochranné náruči. 

 

Vlasta Vodičková

Pokud se Vám má práce líbí, napište mi

frame-scrollup