„Jeden otec je víc než sto učitelů.“
George Herbert
Životopis
Tomáš Dolejš
Narodil se na podzim roku 1974 v průmyslovém Sokolově. Dnes žije a tvoří v lázeňských Karlových Varech.
Rád vzpomíná na dětství a první setkání s kovem díky otci zámečníkovi. Na vzdělávání ve školních lavicích by raději zapomněl. V jednom ze svých zaměstnání se naučil, co je obchod. V dalším co je to rock and roll. Došel k závěru, že všude dobře, u kovu nejlépe.
První sochou udávající jeho umělecký směr byla v roce 2003 Zlatá Elsa – ocelová socha berlínského anděla, která se stala dominantou interiéru nově přebudovaného karlovarského klubu Rotes Berlin (bývalá legendární Propaganda). Od té doby vytvořil návrhy pro rockový bar i restauraci, skate shop i moderní kavárnu. Mezitím zdobí jeho díla i soukromé interiéry a zahrady.
Při své umělecké práci s kovem sice důvěřuje osvědčeným postupům, ale nejvíc ho baví vymýšlet nové. Své „svařence“ lakuje i nechává záměrně zreznout. Baví ho pracovat na živých i neživých tématech, a tak již byly stvořeny celé postavy nebo jen ruka či obličej, ale také hodiny, lampy, letadlo nebo horkovzdušný balón. Většinou se věnuje větším objektům, ale vyzkoušel si práci s kovovými šperky nebo realizoval trofeje pro vítěze závodů horských kol Prague Downtown, KV Downtown a pro Lázeňský pohárek – přehlídku kuchařského umění žáku SOU a SOŠ. Dokonce navrhl interiér Jazz klubu W v Karlových Varech.
Má za sebou společné výstavy s akademickou malířkou Alenou Antonovou v galerii Drahomíra v Karlových Varech, pravidelně se zúčastňoval festivalu uměleckých projektů Chebské dvorky, a s fotografkou Janou Mensatorovou připravili výstavu fotografií a soch pro projekt Dialogy.
Samostatnou výstavu měl v roce 2019 v německém Bayreuthu a další pod křídly uskupení Art on Stage v roce 2020 v Praze.
S německým sochařem Wolfgangem Stefanem byla v květnu 2020 na hraničním přechodu Aš/Selb instalována společná socha Podaná ruka.
Na podzim roku 2022 spořádal Mezinárodní sochařské sympozium Kořeny v Aši.
Další poutavou kombinaci svého díla, lidského objektu a fotografie pak realizoval v roce 2023 v rámci projektu Identity, který vyvrcholil společnou výstavou ve stylové kavárně Mimo – bacaro & botega v Karlových Varech. Tentokrát za foto objektivem stála oceňovaná Štěpánka Jáchymová.
Několik nových soch realizoval v roce 2023 během sochařských sympozií v České republice nebo Polsku.
Prozatím jsou těžištěm jeho působnosti Karlovy Vary, ale stal se členem mezinárodního sdružení výtvarníků Focus-europa e.V. z německého Neudrossenfeld, díky kterému jedna z jeho soch doputovala na výstavu do Itálie. Pravidelně se účastní uměleckého sympozia EUROPA-SYMPOSIUM-THURNAU a následujících výstav.
Přestože to vypadá, že Tomášův život kov zaplnil beze zbytku, není to pravda. Důkazem je nejkrásnější dílo – dcera Barborka narozená v dubnu 2011. Doufejme, že ji nenechá záměrně zreznout…
Vlasta Vodičková