"Ein Vater ist oft wichtiger als hundert Lehrer."

George Herbert

Lebenslauf

Tomas Dolejs

Wurde am 04. November 1974 in der Industriestadt Sokolov (Falkenau) geboren. Jetzt lebt und arbeitet er in der Kurstadt Karlovy Vary (Karlsbad). Dort ist er auch künstlerisch tätig.

Rád vzpomíná na dětství a první setkání s kovem díky otci zámečníkovi. Na vzdělávání ve školních lavicích by raději zapomněl. V jednom ze svých zaměstnání se naučil, co je obchod. V dalším co je to rock and roll. Došel k závěru, že všude dobře, u kovu nejlépe.

První sochou udávající jeho umělecký směr byla v roce 2003 Zlatá Elsa – ocelová socha berlínského anděla, která se stala dominantou interiéru nově přebudovaného karlovarského klubu Rotes Berlin (bývalá legendární Propaganda). Od té doby vytvořil návrhy pro rockový bar i restauraci, skate shop i moderní kavárnu. Mezitím zdobí jeho díla i soukromé interiéry a zahrady.

Při své umělecké práci s kovem sice důvěřuje osvědčeným postupům, ale nejvíc ho baví vymýšlet nové. Své „svařence“ lakuje i nechává záměrně zreznout. Baví ho pracovat na živých i neživých tématech, a tak již byly stvořeny celé postavy nebo jen ruka či obličej, ale také hodiny, lampy, letadlo nebo horkovzdušný balón. Většinou se věnuje větším objektům, ale vyzkoušel si práci s kovovými šperky nebo realizoval trofeje pro vítěze závodů horských kol Prague Downtown, KV Downtown a pro Lázeňský pohárek – přehlídku kuchařského umění žáku SOU a SOŠ. Dokonce navrhl interiér Jazz klubu W v Karlových Varech.

Má za sebou společné výstavy s akademickou malířkou Alenou Antonovou v galerii Drahomíra v Karlových Varech, pravidelně se zúčastňoval festivalu uměleckých projektů Chebské dvorky, a s fotografkou Janou Mensatorovou připravili výstavu fotografií a soch pro projekt Dialogy.

Eine Einzelausstellung hatte er 2019 in Bayreuth und eine weitere unter den Flügeln von Art on Stage 2020 in Prag.

S německým sochařem Wolfgangem Stefanem byla v květnu 2020 na hraničním přechodu Aš/Selb instalována společná socha Podaná ruka.

Na podzim roku 2022 spořádal Mezinárodní sochařské sympozium Kořeny v Aši.

Im Jahr 2023 realisierte er dann im Rahmen des Projekts - Identität eine weitere auffällige Kombination seiner Arbeit, eines menschlichen Objekts und Fotografie, die in einer gemeinsamen Ausstellung im stilvollen Café Mimo – Bacaro & Botega in Karlsbad gipfelte. Diesmal stand die preisgekrönte Štěpánka Jáchymová hinter der Fotolinse.

Mehrere neue Skulpturen realisierte er 2023 während Bildhauersymposien in Tschechien oder Polen.

Derzeit liegt sein Schwerpunkt der Aktivitäten in Karlsbad, deren Mitglied der internationalen Kunstverein Focus-europa e.V. Neudrossenfeld, Deutschland geworden ist, wodurch auch eine seiner Skulpturen in Italien ausgestellt wurde. Seit mehreren Jahren nimmt er regelmäßig an dem EUROPA SYMPOSIUM THURNAU / BRD und folgenden Ausstellungen teil.

Obwohl es so aussieht das sein Leben mit Stahl absolut ausgefüllt ist, ist es nicht ganz so. Der Beweis dafür ist sein schönstes Werk – Tochter Barbora, geboren im April 2011. Hoffentlich lässt er Sie nicht absichtlich verrosten... 

Vlasta Vodičková